Finalists

Congratulations to the 2019 Global Energy Awards Finalists!

Being a finalist is important because the Global Energy Awards indicate the direction in which the industry is headed. It is foretelling not of what blogs, media and speculators say, but rather where the industry is putting their resources, their hope, their wagers and ultimately, their money.

Click below to view the Platts Global Energy Awards finalists.

As a finalist, take advantage of the Finalists ToolKit

Winners of the 2019 Platts Global Energy Awards will be announced at a black-tie celebration on December 12th at Cipriani South Street in New York City.

Attend the Awards
Category:
    Award of Excellence – Upstream Transformation
Company:
  • Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC)
  • Arrow Energy
  • CNOOC
  • Eneva
  • Extraction Oil & Gas
  • PetroChina Company
  • Royal Prima Petroleum
  • Sakhalin Energy Investment Company
Category:
    Award of Excellence – Midstream
Company:
  • Bunker One
  • ENGIE
  • Enterprise Products Partners
  • GAIL India
  • Highview Power
  • HPCL-Mittal Pipelines
  • NuStar Energy
  • PAO Sovcomflot
  • Pavilion Energy
  • Snam
  • Waterfront Shipping Company
Category:
    Award of Excellence – Downstream
Company:
  • Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC)
  • Hindustan Petroleum Corporation
  • Indian Oil Corporation
  • IRPC Public Company
  • MOL Group
  • North Atlantic Refinery
  • Turkish Petroleum Refineries (Tupras)
  • Valero Energy Corporation
Category:
    Award of Excellence – LNG
Company:
  • Baker Hughes
  • Cheniere Energy
  • Equatorial Guinea LNG Company
  • Golden Pass LNG
  • PAO Sovcomflot
  • Pavilion Energy
  • PETRONAS
  • PT Pertamina (Persero)
  • Tenaska Marketing Ventures
  • Total – Mozambique LNG
Category:
    Award of Excellence – Power
Company:
  • Aggreko
  • American Electric Power
  • BSES Yamuna Power
  • CPS Energy
  • EDL
  • ENGIE
  • ENN Energy Holdings
  • Korea Midland Power Company
  • Nabha Power
  • New York Independent System Operator (NYISO)
  • Tennessee Valley Authority
  • Xcel Energy
Category:
    Chief Executive of the Year
Company:
  • Sultan Ahmed Al Jaber, Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC)
  • Ibrahim Al-Buainain, Aramco Trading
  • D. Rajkumar, Bharat Petroleum Corporation
  • António Mexia, EDP - Energias de Portugal
  • Mukesh Kumar Surana, Hindustan Petroleum Corporation
  • Francisco Reynés Massanet, Naturgy Energy Group
  • Vicki Hollub, Occidental
  • Shashi Shanker, Oil and Natural Gas Corporation
  • HOU Qijun, PetroChina Company
  • Jeffrey Martin, Sempra Energy
  • Marco Alverà, Snam
  • Ben Fowke, Xcel Energy
Category:
    Chief Trailblazer of the Year
Company:
  • Rhett Bennett, Black Mountain
  • Mike Rencheck, Bruce Power
  • Keld Demant, Bunker Holding
  • Paula Gold-Williams, CPS Energy
  • Nathan Conway, Fortis Energy Services
  • Michael Phelan, GridBeyond
  • Erik Nygard, Limejump
  • Dan Shugar, NEXTracker
  • Sergey Frank, PAO Sovcomflot
  • Frederic Barnaud, Pavilion Energy
  • Sumant Sinha, ReNew Power
  • Jay Hambro, SIMEC, part of the GFG Alliance
  • Himanshu Saxena, Starwood Energy Group
Category:
    Lifetime Achievement Award
Company:
  • James Torgerson, AVANGRID
  • Lars Andrén, DrivKraft Andrén
  • Stan Wise, Georgia Public Service Commission
  • Lauren "Bubba" McDonald, Georgia Public Service Commission
  • Leigh Spangler, Latitude Technologies, an ESG Company
  • Caren Byrd, Morgan Stanley
  • HE Abdulaziz Bin Abdullah Al Zamil, Sahara International Petrochemical Company (Sipchem)
  • Martin Houston, Tellurian
  • Antonio Müller, Tridimensional Engenharia
  • Gale Klappa, WEC Energy Group
Category:
    Rising Star Award – Individual
Company:
  • Roman Opimakh, Association of Gas Producers of Ukraine
  • Dr. DC Patra, Bharat Petroleum Corporation
  • Evelyn Bolden, Cox Enterprises
  • Yoven Moorooven, ENGIE
  • Adam Pomichowski, Fortis Energy Services
  • Tim Echols, Georgia Public Service Commission
  • Mai Al-Eisa, Kuwait Petroleum International
  • Joe McDonald, Limejump
  • Vince Plaxico, Recurrent Energy
  • Colette Honorable, Reed Smith
  • Kelly Barr, Salt River Project
  • Ahmed Alruwaithi, Yanbu Aramco Sinopec Refining Company (YASREF)
Category:
    Rising Star Award – Company
Company:
  • Aramco Trading
  • Black Mountain Sand
  • Bulb
  • Conrad Energy
  • Cubico Sustainable Investments
  • Electrify
  • Fluence
  • HPCL-Mittal Pipelines
  • NatGasHub.com
  • Phanes Group
  • ReNew Power
  • REsurety
  • Santa Fe Gas
  • Sterlite Power
Category:
    Corporate Deal of the Year
Company:
  • Cheniere Energy / Apache Corporation
  • Enel Green Power
  • ENGIE / MGD
  • ENGIE / Microsoft
  • ENN Energy
  • Honeywell International / NRStor C&I
  • Iberdrola / Drax Smart Generation
  • Iberdrola / Lyntia Networks
  • Microsoft/REsurety
  • Ørsted
  • Parkland Fuel Corporation
  • Peabody
  • Sahara International Petrochemical Company (Sipchem)
Category:
    Financial Investment of the Year
Company:
  • BP Marketing and Trading
  • Brookfield Asset Management
  • Capital Dynamics
  • Cubico Sustainable Investments
  • Fermaca
  • KKR
  • Recurrent Energy
  • Sterlite Power
Category:
    Corporate Social Responsibility Award – Targeted Program
Company:
  • Arrow Energy
  • Bangchak Corporation Public Company
  • Covanta
  • Exelon
  • GAIL (India)
  • Manila Electric Company (Meralco)
  • Mansarovar Energy
  • Pan American Energy
  • Peru LNG
  • ReNew Power
Category:
    Corporate Social Responsibility Award – Diversified Program
Company:
  • CNOOC
  • Cox Enterprises
  • Grupo T-Solar Global
  • Netherlands Development Finance Corporation (FMO)
  • Oil and Natural Gas Corporation
  • PTT Global Chemical
  • Southern Company
  • Tata Power Delhi Distribution
  • Xcel Energy
Category:
    Corporate Award – Green Initiatives
Company:
  • Baker Hughes
  • Dialog Axiata
  • General Motors Company
  • GFG Alliance
  • HYBRIT
  • Marks and Spencer
  • McDonald's Corporation
  • Michigan State University
  • Microsoft
  • Oil and Natural Gas Corporation
  • Philadelphia Energy Authority
  • PTT Global Chemical
  • Toyota Motor North America
Category:
    Grid Edge Award
Company:
  • ENGIE Storage
  • EV Connect
  • Go Electric
  • GridBeyond
  • Limejump
  • PXiSE
  • Rocky Mountain Power
  • S&C Electric Company
  • Siemens
  • Tampa Electric Company
  • The AES Corporation
  • The GreenCape Sector Development Agency
Category:
    Construction Project of the Year
Company:
  • Ameresco
  • APR Energy
  • Cheniere Energy / Bechtel
  • Fluor Corporation / Dow Chemical Company
  • Kiewit
  • Oil and Natural Gas Corporation - ASP
  • Oil and Natural Gas Corporation - NKPP
  • REPSOL / LLOG Exploration
  • Sterlite Power
  • Tenaska Pennsylvania Partners
  • Tennessee Valley Authority
  • TIC – The Industrial Company
  • Vedanta, Cairn Oil & Gas
  • WEC Energy Group
  • Yanbu Aramco Sinopec Refining Company (YASREF)
Category:
    Engineering Project of the Year
Company:
  • Dominion Energy
  • Samsung Engineering
  • Turkish Petroleum Refineries (Tupras)
  • Yanbu Aramco Sinopec Refining Company (YASREF)
Category:
    Emerging Technology of the Year
Company:
  • Baker Hughes
  • Electrify
  • Green Road Energy
  • Kreate Energy
  • NuScale Power
  • PETRONAS - Reinforced Thermoplastic Pipe
  • PETRONAS - PN2 Natural Gas Purifier
  • PETRONAS - Hot Air Recirculation Digital
  • Sunitha Green Energy
  • The AES Corporation
  • Vecor
  • Wärtsilä Energy
Category:
    Commercial Technology of the Year
Company:
  • Angara Industries
  • CNOOC
  • Free Energy Innovation
  • Highview Power
  • Limejump
  • S&C Electric Company
  • Validere
Category:
    Energy Transition Award
Company:
  • Contact Energy
  • E.ON SE
  • EDP-Energias de Portugal
  • Enel
  • ENGIE
  • Iberdrola
  • Ørsted
  • Pinnacle West Capital Corporation
  • Sempra Energy
  • SSE
  • Verbund
  • Xcel Energy