BY CONTINUING TO USE THIS SITE, YOU ARE AGREEING TO OUR USE OF COOKIES. REVIEW OUR
COOKIE NOTICE

Finalists 2009

Platts Congratulates the 2009 Global Energy Awards Finalists

Finalists of 2009 were selected from a record number of nominations, based on the criteria for each category, taking into consideration the company's profile and financial performance from within the designated time-frame.

Winners of the 2009 Global Energy Awards were announced at a black-tie celebration on December 3, 2009 at Cipriani Wall Street in New York City.

Category:
    CEO of the Year
Company:
  • Greg Boyce, Peabody Energy
  • Antonio Brufau, Repsol
  • Peter Duprey, ACCIONA Energy North America
  • Chengyu Fu, CNOOC Limited
  • James Hackett, Anadarko Petroleum Corporation
  • Lewis Hay, FPL Group, Inc.
  • Ralph Izzo, Public Service Enterprise Group (PSEG)
  • John C.S. Lau, Husky Energy, Inc.
  • Milton B. Lee, CPS Energy
  • Wayne Leonard, Entergy Corporation
  • Aubrey McClendon, Chesapeake Energy Corporation
  • Vincent de Rivaz, EDF Energy
Category:
    Commercial Technology of the Year
Company:
  • Alter NRG
  • Badger Licensing L.L.C.
  • CNOOC Limited
  • EnerNOC, Inc.
  • InStep Software
  • Lennox Industries Inc.
  • Process Dynamics Inc.
  • Repsol
  • Shell Global Solutions
  • Space-Time Insight
Category:
    Community Development Program of the Year
Company:
  • AES Dominicana
  • Chesapeake Energy Corporation
  • CPS Energy
  • El Paso Corporation
  • Entergy Corporation (Low Income Assistance)
  • Entergy Corporation (University Funding)
  • Northeast Utilities
  • PTT Public Company Limited
  • Qalhat LNG
  • Reliance Industries Ltd.
  • Reliance Infrastructure Ltd.
  • Valero Energy Corporation
Category:
    Deal of the Year
Company:
  • Arch Coal, Inc.
  • Belwind NV
  • Chesapeake Energy Corporation
  • Enel SpA
  • Gas Natural
  • Mansfield Oil Company
  • MOL Nyrt.
  • NRG Energy, Inc.
  • Peabody Energy
  • T-Power NV
  • Valero Energy Corporation
Category:
    Downstream Operations of the Year
Company:
  • Jamshoro Joint Venture Limited (JJVL)
  • Mansfield Oil Company
  • Petrobras S.A.
  • S-OIL Corporation
  • Sovcomflot (SCF) Group
Category:
    Energy Efficiency Program of the Year
Company:
  • Ameren Illinois Utilities
  • Exel Logistics
  • ComEd, An Exelon Company
  • IKEA North America
  • Johnson & Johnson
  • Michaels Stores, Inc.
  • MidAmerican Energy Holdings Company
  • Orion Energy Systems Inc.
  • Pacific Gas and Electric Company
  • Reliance Industries Ltd.
  • Staples Corporation
  • Stream Energy
Category:
    Energy Producer of the Year
Company:
  • Anadarko Petroleum Corporation
  • Chesapeake Energy Corporation
  • CNOOC Limited
  • Coal India Limited
  • Peabody Energy
  • Petrobras S.A.
Category:
    Engineering Project of the Year
Company:
  • Entergy Corporation (Automatic Load Transfer)
  • Entergy Corporation (University of Arkansas)
  • Mirant Corporation
  • MyCelx Technologies/Anadarko Petroleum Corporation
  • Shell Exploration & Production
  • YANSAB (Yanbu National Petrochemical Co)
Category:
    ENR Energy Construction Project of the Year
Company:
  • Advatech LLC
  • Black & Veatch
  • City Water, Light & Power (CWLP),
  • FPL Group, Inc.
  • Navy CFAY
  • Pepco Energy Services, Inc.
  • SGT LLC
  • Shell Exploration & Production
  • SNC-Lavalin Constructors Inc.
  • Tetra Tech Inc.
  • URS Washington Division (Palo Seco)
  • URS Washington Division (Prairie Creek)
Category:
    Green Energy Initiative of the Year
Company:
  • Alpine Energy Group LLC
  • Elementa Group Inc.
  • FPL Group, Inc.
  • Iberdrola, S.A.
  • Indian Oil Corporation Ltd.
  • Naval Facilities Engineering Command
  • PG&E Corporation
  • Public Service Enterprise Group (PSEG)
  • Recurrent Energy (North Face)
  • Recurrent Energy (San Francisco)
  • SolarCity
  • Zorlu Enerji
Category:
    Industry Leadership Award
Company:
  • Arch Coal, Inc.
  • Black & Veatch Corporation
  • California ISO
  • Carbon Capture and Storage Association
  • Chesapeake Energy Corporation
  • Duke Energy
  • Energy Curtailment Specialists, Inc (ECS)
  • Entergy Corporation
  • MidAmerican Energy Holdings Company
  • Petrobras S.A.
  • PJM Interconnection
  • Southern California Edison
Category:
    Infrastructure Project of the Year
Company:
  • ATP Oil & Gas Corporation
  • BP Australia
  • Bronzeoak Ltd.
  • Entergy Corporation
  • San Diego Gas and Electric Company (SDG&E)
  • Tetra Tech, Inc.
Category:
    Lifetime Achievement Award
Company:
  • Jean-Pierre Benque, EDF International North America
  • Christopher Bloch, Boyle Energy Services and Technology
  • Tom Casten, Recycled Energy Development (RED)
  • Roger Duncan, Austin Energy
  • Sheila Hollis, Duane Morris LLP
  • Bill Klesse, Valero Energy Corporation
  • Hardev Singh Kohli, Reliance Industries Ltd.
  • Lee Raymond, Exxon Mobil Corporation, retired
  • Larry Weyers, Integrys Energy Group
Category:
    Marketing Campaign of the Year
Company:
  • Alliant Energy
  • Indian Oil Corporation Ltd.
  • Peabody Energy
  • PTT Public Company Limited
  • Southern California Edison
  • Toronto Hydro Corporation
Category:
    Power Company of the Year
Company:
  • Consolidated Edison, Inc.
  • CPS Energy
  • Entergy Corporation
  • Public Service Enterprise Group (PSEG)
  • Reliance Infrastructure Ltd.
  • FPL Group, Inc
Category:
    Rising Star Award
Company:
  • CoaLogix
  • EcoTek Lighting
  • Enzen Global Solutions Private Limited
  • Jamshoro Joint Venture Limited (JJVL)
  • LanzaTech
  • Stream Energy
Category:
    Sustainable Technology Innovation of the Year
Company:
  • Abengoa Solar
  • eSolar, Inc.
  • Republic Services, Inc./HDR, Inc.
  • Ice Energy
  • InEnTec LLC
  • Public Service Enterprise Group (PSEG)
  • RSI Silicon
  • Shell Global Solutions
  • Sopogy, Inc.
  • Tessera Solar/Stirling Energy Systems
  • Total
  • TURBINA IPD Ltd.
  • Wade Adams Group